A Clockwork Orange – Czas na Seans

Żyje mam się dobrze, jak by ktoś pytał. Dzisiaj chce napisać o filmie, który wczoraj obejrzał i wywar na mnie prze ogromne wrażenie. A Clockwork Orange to dzieło Stanley’a Kubricka. Warto wspomnieć, że film dostał się do Greatest Movies Of All Time. Mechaniczna Pomarańcza to brytyjski dramat science fiction z 1971 roku. Widząc go uznałem, że to prawdziwy performens, chodź trzeba przyznać, że dużą role odgrywała historia, która została wcześniej zapisana jako książka, a następnie przeniesiona na srebrny ekran .Fabuła kręci się wokół młodego bohatera Alexa DeLarge’a, który to ze swoim przyjaciółmi dokonuje rozboju kradzieży i gwałtów. Niestety z powodu niesnasek rozstaje się ze swoją kontrabandą, która go zdradza co doprowadza do tego, że trafia do wiezienia. Na ratunek w jego odsiadce przychodzi nowy projekt ministra, w którym to pacjent zostaje resocjalizowany dosyć krótkim czasie i zostaje wypuszczony. Tyle z fabuły.. bo po co nas spoilery. Ten film porostu trzeba obejrzeć. Nie ma, że nie.

Teraz trochę subiektywnej od mojej osoby. Pierwsze co zwraca uwagę to wystrój kryjówki przyjaciół, który jest mocno perwersyjny. Dla mnie było to mega ciekawe i intrygujące. Mniej więcej polowe filmu musimy przyzwyczaić się do tej stylistyki ociekającej wulgaryzmem. Później obrazy są bardziej stonowane. Co rzuca się w oczy to stylistyka filmu osadzona futurystycznie. Wszech ogarniający kicz w każdym miejscu. Zdjęcia jak na czas stworzenia tego dzieła są też na naprawdę bardzo wysokim poziomie chodź nie ma fajerwerków.

Film to nie tylko fabuła i zdjęcia. Film to aktorzy, to gra. O ile postacie drugoplanowe jakąś nie wyróżniały się, to postać Alexa, w którą wcielił się Malcolm McDowell została wzniesiona na Piedestał dzięki odtwórcy roli. Bardzo podobało mi się, że Alex to nie był jakiś futurystyczny playboy, a taki typowy stereotypowy brytyjski młodzieniec.

Na koniec chciałbym napomknąć o świętej pracy kostiumologów, którzy zrobili kawał dobrej roboty. Stoje były świetnie dopompowane do panującej tematyki wnętrz

Tyle z mojej strony. Film Serdecznie polecam. Co prawda na oglądanie go w telewizji nie ma szans, ale w końcu mamy internet. Miłego Seansu

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s